Ev ve iş yeri sahipleri için yol haritası!

Kira geliri olan mülk sahipleri için vergi ve beyanname dönemi başladı. Peki ev sahipleri kira gelirini beyan ederken nelere dikkat etmeli? İşte mülk sahipleri için yol haritası...
Basından Haberler
18.03.2021
PAYLAŞ

Türkiye'deki yaklaşık 30 milyon konutun 3 milyona yakını kirada bulunuyor.  Ev sahipleri kira gelirlerini beyan ederek vergilerini ödüyor. Ev sahipleri kira gelirlerini beyan ederek vergi ödemelerini tamamlayabiliyor. Kira geliri elde eden mülk sahiplerinin hem beyannamesini internetten doldurmaları, hem vergi ödemesini internetten yaparak tüm işlemleri evden çıkmadan sonuçlandırması için yol haritası hazırladık...

2020 yılı içerisinde kira geliri elde edenlerin aldıkları miktar 6 bin 600 liranın üzerinde ise beyanname vermesi gerekiyor.  2020 yılında bu tutarın altında konut kirası alanlar beyanname vermek zorunda değil.

2021 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 7.000 lirası gelir vergisinden istisna tutuluyor. Kira geliri beyannamesi 2021 yılı için açıklanan tutarı aşmayan konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor. Kira gelirinin bu tutarı geçmesi halinde ise bu kısım gelir vergisinden muaf sayılıyor.


EMSAL KİRA BEDELİ

6 bin 600 liralık istisna sadece tek bir mesken için uygulanıyor. Birkaç evi olup kira geliri elde edenler bunlardan sadece birinden 6 bin 600 liralık istisnayı düşebilecek. Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması durumunda, 'emsal kira bedeli' esas olarak uygulanıyor. Emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin yüzde 5 oluyor.

Emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin yüzde 5'idir.

Emsal kira bedeli: 100.000 x % 5= 5.000 TL olacaktır.


BEYANNAMEDE KOLAYLIK

• Başkanlığımıza ait www.gib.gov.tr internet sitesi (İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması) üzerinden;

- Anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesabından,

- Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların; kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile,

• Anlaşmalı bankaların;

- Şubelerinden,

- Alternatif ödeme kanallarından (İnternet Bankacılığı,

Telefon Bankacılığı, Mobil Bankacılık vb.),

• PTT işyerlerinden,

• Tüm vergi dairelerinden, ödeyebileceklerdir.


ONLİNE BEYANNAME

Her yıl iki eşit taksit şeklinde ödenen kira gelir vergisinde ilk taksit ödemeleri Mart ayı ve Mayıs ayı içerisinde, ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak. Kira gelir vergisi için öncelikle 31 Mayıs akşamına kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Kira gelir vergisi beyannamesi vergi dairesine giderek ya da hazır beyan sistemi ile online bir şekilde verilebiliyor. Ödemeler de yine vergi dairesi şubesinden veya internet şubesinden online olarak gerçekleşebiliyor.


VERGİDE İNDİRİM

Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler Gelir Vergisi Kanunu'nun 89. maddesi ile diğer kanunlarda belirtildi. Gelir vergisi matrahının tespit edilmesi durumunda gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden indirimlerin yapılabilmesi için yıllık beyanname ile bildirilecek bir gelirin bulunması ve yapılacak indirimlerin ilgili mevzuatta belirtilen şartları taşıması gerekiyor.  Ücret gelirine ilişkin verilecek gelir vergisi beyannamesinde vergi matrahının tespitinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

1. Hayat/şahıs sigorta primleri,

2. Eğitim ve sağlık harcamaları,

3. Engellilik indirimi (Bu indirimden bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan hizmet erbabı da yararlanır.),

4. Beyan edilecek gelirden sınırlı olarak indirilebilecek bağış ve yardımlar ile tamamı indirilebilecek bağış ve yardımlar,

5. Sponsorluk harcamaları,

6. Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına yapılan ayni ve nakdi bağışlar,

7. İktisadi işletmeleri hariç, Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine makbuz karşılığı yapılan nakdi bağış ve yardımlar,

8. Bireysel katılım yatırımcısı indirimi,

9. Diğer kanunlara göre tamamı indirilecek bağış ve yardımlar.


HAZIR BEYAN SİSTEMİ

Beyana tabi gelirleri sadece ücret, gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri), menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükellefler; bu gelirlerine ilişkin beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunduğu kullanımı kolay ve hızlı bir sistem olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu sistemden sadece ücret, kira, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve irat gelirlerini ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabiliyor. 


Kaynak: emlakkulisi