Konut mağdurları bir kez daha meclis gündeminde!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, konut mağdurlarının sorunlarını bir defa daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.
Basından Haberler
19.03.2021
PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi  İzmir  Milletvekili Tacettin Bayır, Esenyurt ve Tuzla başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında sayısı 100 bine ulaşan konut mağdurlarının sorunlarını bir defa daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.


300 BİN MAĞDUR VAR

Sorusunun TBMM İçtüzüğü'nün 96. Maddeleri gereğince İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Bayır, TBMM Dilekçe Alt Komisyonu'nda yapılan sunumda, ülke genelinde 300 bin kişinin konut alırken nitelikli yalanlarla, hile ile çeşitli şekillerde aldatılarak dolandırıldığını açıkladı. 


FİRMALAR DENETLENMELİ

Konut mağduriyeti yaşatan firmaların yaptığı ihlaller ve eksiklikleri dile getiren Bayır, kanuni olarak da mağdurların korunmadığını iddia ederek, yargıya intikal eden konut dolandırıcılıkları dosyalarından herhangi bir sonuç alınmadığını ve yıllardır davaların devam ettiğini sözlerine ekledi. 


SESLERİNİ DUYURMAK İSTİYORLAR

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut alamadıkları gibi türlü sorunla karşı karşıya kaldı. Öyle ki bazı mağdurların ev değil hayal satın aldığı ortaya çıktı. Fi Yapı Bahçeşehir, İnnovia, Ukra, Samsun Tower, Osmanlı İnşaat, Babil Kuleleri, Makrom Yapı vb birçok firmanın mağdurları yardım bekliyor.

Sadece Esenyurt ve Fikirtepe'de değil İstanbul'un hatta Türkiye’nin birçok noktasında evlerini teslim alamayan vatandaşlar bulunuyor. Zaman zaman sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan mağdurlar, devletten yardım bekliyor. 


CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın soruları:

1- Son 19 yılda; ülke genelinde, kaç vatandaşımız konut alırken nitelikli yalanlarla, hile ile çeşitli şekillerde aldatılarak dolandırılmıştır? Yıllara göre istatistiki verilerle açıklar mısınız? 

2- Bakanlığınıza bu yönde gelen şikâyet sayısı kaçtır? Firmalar hakkında herhangi bir cezai işlem başlatılmış mıdır? 


Kaynak: emlakkulisi