Otopark yönetmeliği değişikliği resmileşti!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Otopark Yönetmeliği resmen değişti. İşte 31 Mart tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan yönetmelikte yapılan değişiklikler...
Basından Haberler
25.03.2021
PAYLAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Otopark Yönetmeliği resmen değişti. İşte bugünkü 31434 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılan değişiklikler...

31 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte ‘her daireye bir otopark’ zorunluluğu bulunuyordu. Sektör temsilcileri ise her arsa yapısında bunun mümkün olmadığını, getirilen bu zorunluluğun kentsel dönüşüm sürecini zorlayacağını söylemişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sektörün tüm taraflarının taleplerini dinleyerek yönetmelikte bazı değişikliklere gitti. Yapılan bu değişikle her yapı alanı için farklı formüller geliştirilecek otopark yapılmasında engeller kaldırıldı. Hazırlanan yeni taslağa göre bundan sonra daire veya dükkan büyüklüklerine göre otopark alanı yapılacak. 


Her 3 daire için en az 1 otopark şartı

Parselinde otopark yapamayan yapılar için de 1000 metre yarıçapındaki başka bir alanda otopark yeri temin edebilme imkânı sağlanacak.


80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80-120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120-180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 adet otopark yeri ayrılması hükmü getirildi. Dükkân, mağaza, banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 adet olan otopark zorunluluğu, her 40 metrekare için 1 adet olarak, büro binalarında her 40 metrekare için 1 adet olan otopark zorunluluğu, her 50 metrekare için 1 adet olacak şekilde düzenlendi.

Otoparkın bina bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırıldı. Değişen yönetmelikle talebe göre binanın bodrumunda ya da parsel arka, yan bahçesi veya ön bahçesinde veyahut bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü konuldu.


Kaynak: emlakkulisi