Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Resmi Gazete Duyurusu! Ankara Çankaya'da 24 Bin Metrekarelik Arsa Satışa Çıkarıldı!

Basından Haberler
22.09.2021
PAYLAŞ


Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete'de bir ilan yayımlanarak Ankara'da arsa niteliğindeki bir taşınmazın satış yoluyla özelleştirileceğini duyurdu.

Türkiye'de kamuya ait olan taşınmazların özelleştirme yoluyla satışlarına devam ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından  Resmi Gazete'de bir ilan yayımlandı. “Yatırımcılara Duyuru” şeklinde yayımlanan ilanda Ankara'nı9n Çankaya ilçesinde bulunan bir taşınmazın satış yoluyla özelleştirileceği açıklandı.

ÖZELLEŞTİRİLECEK TAŞINMAZ HAKKINDA BİLGİLER AÇIKLANDI

Hazine ve Maliyer Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışı yapılarak özelleştirilecek olan taşınmaza ilişkin detaylı bilgiler açıklandı. Buna göre Ankara'nın Çankaya ilçesinde Söğütözü'nde 7577 ada 21 parselde bulunan 24.936 metrekarelik arsa satışa çıkarıldı. Bu ihaleye katılmak isteyenlerin ihale şartnamesini 15 Bin TL karşılığında satın alabilecekleri bildirilirken katılımcıların geçici teminat bedeli olarak 15 Milyon TL ödemeleri gerektiği duyuruldu. 

ÖZELLEŞTİRME İHALESİ NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

İhaleye katılacak olanların 23 Kasım 2021'e kadar tekliflerini verebilecekleri açıklandı. Birden fazla teklif sahibinden ihale teklifleri kapalı zarfla alınacak. Ardından da görüşmeler yapılıp pazarlık usulüne geçilecek. Pazarlık görüşmelerinde yer alan ihale katılımcılarının iştirak edecekleri açık artırma yoluyla da ihale sonuçlandırılacak. Bu açık artırma ile taşınmazı satın alacak kişi belirlenecek. 

ÖZELLEŞTİRME İHALESİNE KİMLER KATILABİLECEK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak olan özelleştirme ihalesine kimlerin katılım gösterebilecekleri de açıklandı. Buna göre ihaleye şunlar katılıp teklif verebilecekler :

-Gerçek kişiler 
-Tüzel kişiler 
-Ortak Girişim Grupları (OGG) 
-Kooperatifler ile kuruluş belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernekler ve vakıflar 

Ayrıca yatırım fonları ihalelere direkt olarak katılamayacaklar. Ancak bu yatırım fonları Ortak Girişim Grupları (OGG) içerisinde yer alarak ihale teklifi verebilecekler. 

ÖZELLEŞTİRME İHALESİ BEDELİ HANGİ ŞARTLARDA ÖDENECEK?

Özelleştirme ihalesine katılarak ihaleyi kazananların ihale bedelini nasıl ödeyecekleri de belli oldu. Buna göre ihaleyi kazanan katılımcı ihale bedelini peşin veya vadeli olarak ödeyebilecekler. Vadeli ödemelerde ihale bedelinin en az yüzde 40'ı peşin olarak ödenecek. Kalan kısım ise 12 ayda bir ödeme yapmak şartıyla 48 ayda ödenebilecek. İhale bedelinin vadeli kısmı için yıllık yüzde 16 oranında basit faiz uygulanacak. 

Kaynak : emlak365.com