Dükkan satışlarında yeni dönem başlıyor!

Faizsiz konut edindirme sistemi genişletiyor. Yeni yapılacak düzenleme ile yasa kapsamına dükkan ve iş yeri satışı da dahil olacak.
Yönetmelikler
25.02.2021
PAYLAŞ

Fazisiz ev ve araba satışlarında mağduriyetin doğmaması ve bu işi yapan kuruluşların daha iyi denetlenmesi için hazırlanan yasa teklifinde bazı değişiklikler yapılması planlanıyor. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki değerlendirilmesi planlanan yasa kapsamına, aynı yöntemle dükkân ve iş yeri satanlar da dahil edilmesi planlanıyor. 


ŞİRKET SAYISI AZALACAK 

Aktarılan bilgiye göre, sayıları son zamanlarda artan şirketleri denetlemek ve yeterli sermayesi olmayanların bu işi yapmasını engelemek için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Genel Kurul’da ele alınacak yasa teklifinin hayata geçirilmesinden sonra 85 olan şirket sayısının yarı yarıya azalacağına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.


İŞ YERİ VE DÜKKÂN 

Yapılan toplantılarda, daha çok ev ve araba satış faaliyeti gösteren şirketlerin, benzer bir yöntemle, iş yeri ve dükkân satışı da yapıldığı belirtilerek, yasada yer almayan bu tanımlamanın metne konulması gerektiğine karar verildi. Sisteme göre, bazı inşaat şirketlerinin yaptığı dükkân ve iş yerlerini bu yöntemle pazarladığı, ayrıca, kendisine dükkân bulan vatandaşın da faizsiz satış firmalarına başvurarak, bu yöntemden yararlandığı bilgisi aktarıldı. Düzenlemeye bunun da dahil edilmesi yönünde karar alındı. 


6 AY SÜRE VERİLECEK 

Tasarruf karşılığı konut ve taşıt finansmanı sağlayan tasarruf finansman şirketleriyle ilgili kanun teklifine göre, bu şirketlerinin asgari ödenmiş sermayelerinin 100 milyon lira olması talep edilecek. Tasarruf finansman şirketlerinin denetleme ve düzenlenme faaliyetini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üstlenecek. Halihazırda faaliyette bulunan firmaların faaliyetlerine devam edebilmeleri için BDDK’ya başvurmaları gerekecek, bu şirketlere uyum için 6 ay süre verilecek. Şirketlerin birleşme, bölünme ve tasfiye gibi işlemleri BDDK tarafından denetlenecek.

CEZALARA İTİRAZ GELDİ 

Bu şirketlerin yöneticilerinin sorumlulukları, bankacılık faaliyetleri gösteren şirketlerle aynı olacak. Burada cezai hükümlere itirazlar edenler olduğu ancak, aynen uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Buna göre, kendisine devredilmiş para, senet veya diğer malları zimmetine geçiren tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Ayrıca, tasarruf finansman şirketinin uğradığı zararı tazmine mahkum edilecekler.


DÜĞÜN ORGANİZASYONU YAPAN DA VAR 

Yasa çalışma-ları sırasında, bazı şirketlerin bu yöntemle, düğün organizas-yonu bile yaptığı tespit edildi. Düğün yapmak için paraya ihtiyaç olan kişileri bir araya getiren şirketlerin aynı yöntemle, 10 kişilik gruplara düğün yaptırdığı, toplanan paralayla ev alma sırası gibi düğün yapma sırasının oluştuğu ve bunlara sırayla hizmet verildiği bilgisi aktarıldı. Bu yöntemi uygulayan firma sayısının az olduğu bilgisi paylaşıldı. Bu tür organizas-yonlara izin verilmemesi tartışılıyor.


Kaynak: emlakulisi